איך להחליף צילינדר בדלת?

איך להחליף צילינדר בדלת?

מנעול הדלת – הצילינדר – התקלקל ואתם חייבים להחליף אותו? אולי נכנסתם לדירה חדשה ואתם רוצים להחליף את כל המנעולים? כך או אחרת, אתם יכולים להיעזר במנעולן מקצועי, או לנסות ולעשות זאת בעצמכם.

לכאורה, החלפת מנעול צילינדר בדלת עץ או מתכת רגילה, ולא בדלת משוריינת או רב-בריחית, היא לא עניין מורכב.

עם זאת, יש עדיין כמה סיבות טובות בגללן כדאי להזמין מנעולן מקצועי, ולא קשה למצוא בעל מקצוע כזה ברמת גן או בכל מקום אחר שבו אתם גרים.

למה כדאי לפנות למנעולן?

חיסכון בזמן, כמובן. כפי שנראה מיד, החלפת מנעול דלת היא אולי לא עניין מסובך מאוד, אבל אתם תצטרכו לגשת לחנות או למנעולן, לבחור בעצמכם צילינדר מתאים, לחזור הביתה ולהתקין אותו. מנעולן טוב לא רק שיביא איתו כמה סוגי צילינדרים ויבחר מהם את המתאים לכם ביותר, אלא גם יבצע את ההתקנה במהירות, במינימום טרחה עבורכם.

באותה הזדמנות תוכלו גם לבקש שרות עבור מנעולים אחרים בבית, ניקוי של צירים וסגרים, דברים שכן גורמים אי נוחות כאשר הם לא תקינים, ורבים לא טורחים להזמין בעל מקצוע במיוחד עבורם.

החלפת צילינדר – עשו זאת בעצמכם

אם בכל זאת החלטתם לעשות זאת בעצמכם, הכינו את הכלים הבאים:

 • מברג שטוח ½ ס"מ ומברג פיליפס ("צלב") קטן או מברג פיליפס בינוני
 • פטיש קטן
 • סמרטוט

אל תקנו צילינדר חדש בלי שראיתם דוגמא של הקיים או שלכל הפחות מדדתם את עובי הדלת. יש צילינדרים ארוכים יותר ויש קצרים יותר, ויש להתאים אותם לדלת.

ברוב הדלתות יש מגן דקורטיבי שמותקן סביב הצילינדר. רצוי להסיר אותו לפני שמוציאים ומחליפים את המנעול, כדי שההחלפה תהיה קלה יותר.

 1. הבריגו החוצה את המגן ושחררו והסירו גם את המגן שמחובר אליו מצידה השני של הדלת.
 2. פתחו את הדלת כלפיכם, אבל השאירו את המפתח בצילינדר.
 3. הביטו אל המקום בו ממוקמות לשוניות הטריקה (לשונית קפיצית, עליונה) והנעילה. ביניהן תוכלו לראות ראש של בורג: שטוח או צלב.
 4. שחררו את הבורג הזה ("הבורג הראשי") בעזרת מברג מתאים. עכשיו, כאשר הבורג כולו בחוץ, סובבו את המפתח עם כיוון השעון, כ- 15 – 20 מעלות. בתוך חלל הצילינדר תוכלו לראות לשונית מתכת אפורה שזזה עם המפתח.
 5. הביאו אותה למצב כזה שהיא נמצאת באותו מישור של המנעול, כך שהיא לא מפריעה לכם לשלוף את הצילינדר מהדלת.
 6. משכו את המנעול אליכם והוציאו אותו. אם הוא לא נשלף או זז בקלות, עטפו את הפטיש בסמרטוט והכו בקלות על המנעול, עד שישתחרר ממקומו. אם עדיין לא קניתם צילינדר חלופי ואתם לא יכולים לגשת לחנות עם הצילינדר הקיים בתור דוגמא, עשו כך: צלמו את שלכם בסלולר, למשל ליד עט או סרגל, כדי לדעת מה אורך הצילינדר והשיבו אותו למקומו.
 7. גשו לחנות וקנו צילינדר מתאים.
 8. השחילו את החדש בדלת, הבריגו את הבורג הראשי בחזרה ואז סגרו את מגני המנעול, משני צידי הדלת.
 9. בדקו שהכול תקין ועובד וזה הכול.