בקלות, במהירות ובפרטיות: בדיקת איידס פרטית

בקלות, במהירות ובפרטיות: בדיקת איידס פרטית

אם אתם מוצאים את עצמכם נמנעים מבדיקת איידס כי זמן ההמתנה הארוך לקבלת התוצאות "משגע" אתכם, היום יש לכם אפשרות חדשה. אתם יכולים לעבור את הבדיקה ולקבל את התוצאות מיד, בתוך מספר דקות. הוועד למלחמה באיידס חשף במאי 2005 את פיתוח הבדיקה החדשנית, שעברה גם את הבחינות המחמירות של משרד הבריאות.

הבדיקה המהירה לנוכחות נגיף ה-HIV בדם אורכת מספר דקות, בלי לשאוב דם ובלי להציג אמצעי זיהוי. היא מבוצעת באמצעות מכשיר חדשני שכולל מלבן פלסטיק קטן עם דוקרן מתכת קטן, שמאפשר לגלות את הנגיף. עם שתי טיפות דם זעירות, מתרחש הפלא של הפחתה משמעותית בזמן ההמתנה לקבלת התוצאות.

תגידו שלום ללילות ארוכים בלי שינה

אז כן. אנשים שלא מוכנים לעבור ימים ולילות ארוכים ללא שינה, אך עם כמות מוגברת של חרדה בעקבות הציפייה שנראית תמיד ארוכה הרבה מכפי שהיא באמת, יכולים היום לעבור את הבדיקה בקלות ובמהירות, ולהמשיך בחייהם בלי דאגות, או להתחיל לנקוט בצעדים הדרושים,  אם יתברר שהם נושאים את הנגיף.

עם העברת דגימת הדם מהדוקרן לנקודה זעירה שממוקמת בצד של מלבן הפלסטיק, הנבדק מחכה שתיים או שלוש דקות, שבמהלכן טיפות הדם עוברות במעלה המלבן וצובעות בגוון אדום את המרכז השטוח.

והרי הן לפניכם: התוצאות

עם סיום התהליך, אפשר לקבל את התוצאות, כמו בבדיקת הריון, רק עם משמעויות אחרות לחלוטין: פס אחד פירושו תוצאות שליליות, כלומר, אין נוכחות של נגיף ה-HIV בדם. שני פסים פירושם נוכחות הנגיף בדם.

הרבה אנשים נמנעים מביצוע בדיקת איידס מסיבות שונות. ההמתנה הארוכה לקבלת התוצאות היא הסיבה העיקרית, אבל אז יש גם את הפחד מפני התוצאות.

המטרה של בדיקת איידס פרטית היא מניעת השיקולים שמעכבים אנשים מביצוע הבדיקה החשובה הזאת. המטרה הנוספת הברורה היא לגרום ליותר אנשים לבצע את הבדיקה, באמצעות שימוש קצר ומהיר במכשיר החדש.

אז אין יותר תירוצים. כולם נבדקים

היתרון במכשיר בדיקת איידס פרטית הוא בעיקר זמן המתנה קצר, או יותר נכון, העדר מוחלט של זמן המתנה. למי אין שלוש עד חמש דקות להיבדק? אז אם אתם חוששים לבריאותכם אך לא מוכנים להמתין פרק זמן שנע בין יומיים לשבועיים, שלא לדבר על רמות החרדה והלחץ שמאפיינים את תקופת ההמתנה, עכשיו אין יותר תירוצים.

ולא רק זה. אתם גם לא צריכים להזדהות, והיתרון הזה מהווה תמריץ משמעותי לאנשים שלא מעוניינים, מסיבות אישיות, להיחשף במהלך ביצוע הבדיקה במרפאה פרטית או ציבורית.

אנחנו מדברים במונחים של מהפכה אמיתית בתחום

עם יתרון נוסף קטן אבל חשוב לא פחות: אין את ההשפעה של הבדיקה הפולשנית הלא נעימה, ואין צורך בתהליך זיהוי נוסף שנדרש לאימות התוצאות.

בדיקת איידס פרטית היא בדיקה אנונימית, שמלווה בעזרה וייעוץ של נציגי הוועד למלחמה באיידס, עם תוצאות (ועכשיו כולם ביחד) שמתקבלות במקום.

כי מה היה החיסרון המשמעותי בבדיקה הרגילה?

השיטה הרגילה לבדיקת איידס גרמה לאנשים רבים לחשוש לבריאותם אך להמשיך לחיות בהעדר הידיעה. הם העדיפו מצב של פחד וחוסר ידיעה על פני המתנה ממושכת לקבלת התוצאות.

אך בגישה החדשה של בדית איידס פרטית ומהירה, כל אדם שנבדק ונמצא כנשא, אפילו אם אינו מבצע את בדיקת האימות השנייה, יקפיד לנקוט בצעדי זהירות חמורים בעקבות הממצאים הראשונים.

בגישה זו, הרבה יותר אנשים עוברים היום בדיקות איידס, כך שהם יכולים להתחיל לקבל בזמן את הטיפולים ולשפר את איכות חייהם, ובמיוחד לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים ולא להדביק אחרים. כך שהמשוואה היא פשוטה: ככל שיותר אנשים נבדקים, כך ניתן לאתר יותר אנשים שנושאים את הנגיף, מה שמונע הדבקה של יותר אנשים.