האם כדאי לעשות ניתוח לייזר בעיניים?          

האם כדאי לעשות ניתוח לייזר בעיניים?          

 ההחלטה לעבור את ניתוח הלייזר בעיניים היא מורכבת למדי, והאמת שגם די מפחידה. אם אתם מתלבטים, וסביר להניח שאתם אכן מתלבטים, אז הרשנו לעצמנו לרכז כאן עבורכם מידע שאולי יסייע לכם להחליט. הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני ניתוח הסרת משקפיים.

רגע לפני שאתם מחליטים לעבור ניתוח הסרת משקפיים, אתם צריכים לשאול את הגורמים המקצועיים מספר שאלות. למשל, האם ניתוח הלייזר הוא ניתוח שנחשב לצמיתות? האם יהיה אפשרי בעתיד להרכיב עדשות מגע לראייה? והאם ייתכן מצב בו אתם תחוו קושי בראייה בעתיד שוב? אלו הן שאלות שחשוב לשאול לפני שאתם מחליטים לעבור את הניתוח. וכמו כן, יהיה חשוב גם לבדוק מהו צפי ההתאוששות מהניתוח. בעוד שחלק מהאנשים מתאוששים יחסית בקלות מהניתוח, אחרים עשויים לחוות כאבים בעיניים וכאבי ראש, סחרחורות ובחילות ועוד תופעות לוואי שונות.

האם תופעות הלוואי "שוות" את הרווח של הסרת משקפיים?

כיום ישנם פתרונות עבור אנשים שמתקשים לראות בטווחים שונים. למשל, עדשות מולטיפוקל שמתאימות לטווחים קצרים, בינוניים וארוכים. אבל יחד עם זאת, עדיין אחוזים גבוהים באוכלוסייה בוחרים לעבור את הניתוחים של הסרת המשקפיים. כנראה שעבורם, תופעות הלוואי שוות את הרווח של הסרת המשקפיים. במילים אחרות, כל אחד והרווח שלו.

בפועל, לא כל האנשים שמרכיבים משקפיים אכן מוכנים לעבור את ניתוח הלייזר, שאגב, מתבצע במספר שיטות שונות. ניתוח הלייזר מתבצע באמצעות שיטת שיוף או שיטת חיתוך. במקרים מסוימים של אי התאמה לשיטות האלו, הרופאים ימליצו על שיטות ניתוח אחרות.

האם יש שיטת ניתוח הסרת משקפיים נטולת כאבים?

בדרך כלל, שיטת החיתוך מאופיינת עם היעדר כאבים וגם עם התאוששות יחסית מהירה של האדם ושל מערכת הראייה שלו. רק חשוב לזכור, אין בכך הבטחה. כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לחוות את ההתאוששות מהניתוח בצורה אחרת. וכפועל יוצא מכך, כל אחד ואחת מאיתנו מחליטים אם "שווה" להם לעבור את הניתוח של הסרת המשקפיים. במקרים רבים, אנשים דווקא יעדיפו להרכיב עדשות מולטיפוקל במקום לעבור את הניתוח.

דבר נוסף שחשוב לזכור הוא, שהסרת המשקפיים היא מונח מורכב. מצד אחד, אתם רוצים להיפטר מהמשקפיים לתמיד. אבל מצד שני, זה לא באמת עובד ככה. על פי מחקרים רפואיים שניתן למצוא באינטרנט, אין באמת דרך לעצור את הנסיגה של מערכת הראייה אצל האדם.

לא קיימת דרך למנוע נסיגה של מערכת הראייה לצמיתות

העין האנושית מזדקנת והראייה נסוגה עם השנים. אנשים לעיתים מתאכזבים כשהם מגלים שהניתוח לא פעל עליהם באופן בו הם קיוו. טיפ מאיתנו, חכו להרגיש בהבדלים לאחר הניתוח השני, שנקרא ניתוח התיקון. זהו למעשה ניתוח נוסף שמבוצע לאחר כשנה-שנתיים ממועד ביצוע הניתוח הראשון. במהלך התקופה הזו, ייתכן שתוכלו להרכיב עדשות מוטיפוקל בתור סיוע מסוים עד שתנותחו שנית.

בדרך כלל יהיה ניתן לתקן משמעותית את התוצאות שפחות הושגו במהלך הניתוח הראשון. ודבר נוסף שחשוב לזכור הוא, הנושא של בחירת המנתח הנכון. ישנם לא מעט מנתחים בארץ ובעולם, ככה שהבחירה היא בעיקר אצלכם. אם אפשרי, כשאתם נפגשים עם הרופא המנתח, תבקשו לשוחח עם מטופלים שעברו את הניתוח להסרת המשקפיים. ייתכן שלרופא יש רשימה של פציינטים שיהיו מוכנים להעיד על טיב ואיכות תוצאות הניתוח שהם עברו.