ההבדל בין מאתר נזילות לממפה תשתיות

ההבדל בין מאתר נזילות לממפה תשתיות

יש לכם נזילה בבית ואינכם יודעים את מקורה? זה הזמן לפנות בדחיפות למאתר נזילות מקצועי. יש צנרת עירונית שסובלת מנזק וחייבת בתיקון מהיר וממוקד? גם כאן עליכם להזמין מאתר נזילות, רק שהאחרון מתמחה באופן נקודתי במיפוי ואיתור תשתיות.

משמעותה הכספית של עבודת איתור נזילות

בין שמדובר בנזילה בבית, ובין שמדובר בצנרת ראשית דולפת תחת כביש של רחוב סואן, הרי שאיתור הנזילה מביא עמו אתגר לא קטן כלל.

הצנרת שבבית עד כמה שאזורים לחים בקיר מסגירים את מיקום הבעיה, עודנה נותרת נסתרת ועל כן עלולה להביא עמה הרס מיותר. על תשתית הממוקמת במעמקי האדמה המקרה אף מאתגר עוד יותר, שכן הרס של כביש או מדרכה הוא איננו דבר מה שמסתכם בעלויות זניחות.

איתור נזילה היא למעשה שימוש באמצעים טכנולוגיים משוכללים, המאפשרים לשים את האצבע על מיקומו המדויק של האזור התקול. החל מן הרגע שבו אותר מוקד התקלה, הרי שניתן לבצע הרס נקודתי וכך להקטין את עלויות הנזק והתיקון הנלווה אליו, בנוסף לתחזוקת והחלפת הצנרת הבעייתית.

איתור נזילות בבתים ודירות

הצנרת הממוקמת בקירות הבית וברצפות, אמנם איננה חשופה, אך באמצעים טכנולוגיים משוכללים פשוטים באופן יחסי, קל מאוד לאתרה.

מכשור נפוץ בקרב מאתרי נזילות רבים הוא מצלמה טרמית. מצלמה שכזו מאפשרת לסרוק את הקירות והרצפות, ולאתר באופן מדויק את אזורים בעלי טמפרטורה נמוכה יותר מאשר אזורים מקבילים. החל מן הרגע שבו אותר אזור בעל טמפרטורה נמוכה, הרי שזהו אזור התקלה.

איתור נזילות בתשתיות

את איתור נזילות בתשתיות נהוג לכנות לרוב במושג "מיפוי תשתיות". כאן אין מדובר בצנרת הממוקמת סנטימטרים ספורים מן הרצפות או הטיח, כי אם בתשתיות ענק אשר מונחות במעמקי האדמה.

לשם כך, נדרש שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים דוגמת מכ"מ אשר שולח אותות אקוסטיים ומאפשר לאתר מוקדים תקולים. כמו כן, ישנו מכשור חשמלי מתקדם אשר מזרים גז שאיננו רעיל או דליק אל עבר צנרת התשתית. באזורים בהם הגז דולף, הרי שזהו סימן מובהק לאזור ממנו מתרחשת הדליפה.

מורכבות הפרויקט

איתור נזילות בדירות לרוב מתבצע על-ידי אינסטלטורים מומחים. לעתים הם גם אלו אשר מבצעים את התיקונים בשטח, אך לרוב נדרש לשכירת שירותיו של קבלן שיפוצים.

איתור נזילות בתשתיות מצריך שינוע של כלי צמ"ה כמו גם תפעול של צוותי שטח. מדובר בפרויקט מורכב שעלויותיו הן בהתאם.

על כן, בין אם מדובר בתשתית הבית או הדירה, ובין אם מדובר בתשתית עירונית כבדה, הרי שאיתור נזילות הוא שירות חשוב אשר יכול להוזיל עלויות ולמנוע הרס מיותר.