המדריך לעבודות צבע שאתם חייבים להכיר

המדריך לעבודות צבע שאתם חייבים להכיר

עבודות צבע נמנות עם הפעולות הנפוצות שמרביתנו מבצעים – החל מצביעה של מעקה או סורג, דרך צביעת דירה ועד לעבודות מורכבות וגדולות כמו צביעה חיצונית של בניין. מדובר במגוון רחב של פעולות שפוגשות אותנו בבית בעבודה וברחוב שאם נעשות כמו שצריך, יכולות לתרום באופן ניכר לנראות, לשפר את העמידות ולספק הגנה כנגד מים ופגעי מזג האוויר לגוף שצובעים.

אך כדי להוציא מעבודת הצבע את המקסימום וליהנות מהיתרונות הרבים, חשוב לבצע אותה בצורה הנכונה. להלן המלצות שנכתבו על ידי יוסי – צבעי מקצועי מ'סילבס צבעים' המתמחה בעבודות צבע מכל הסוגים.

איך לבצע כל עבודות צבע כמו מקצוענים

כפי שנרחיב בהמשך, ניתן לבצע עבודות צבע רבות באופן עצמאי ללא עזרה של בעל מקצוע אך לא משנה מי מבצע את המשימה, חשוב להקפיד ולעשות אותה כמו שצריך. עבודה על פי הדרישות תבטיח לכם תוצאות יפות ואיכותיות שיגנו על הפריט אך מנגד, עבודה חפיפניקית תפגע במראה של הפריט שצובעים ועשויה שלא להחזיק מעמד לאורך זמן. במרבית העבודות היישום פשוט למדי אם כי דורש תשומת לב לפרטים והקפדה על סדר עבודה נכון שיאפשר לכם להוציא את המקסימום מהעבודה.

לבחור בחומרי הגלם הנכונים

ישנם חומרי גלם שונים שמתאימים לעבודות צבע שונות וחשוב לעשות את הבחירות הנכונות כך שחומר הגלם יתאים למהות המשימה. מי שרוצה יכול למצוא מגוון רחב של מדריכים באתר 'סילבס צבעים' שמסבירים כיצד לבחור את סוג הצבע לעבודה לרבות מדריכים השוואתיים שמסבירים מדוע חומר הגלם הכי יקר אינו מבטיח את התוצאות הכי טובות. מי שאינו רוצה להעמיק צריך להכיר מספר המלצות שיכולות לסייע בבחירת הצבע וחומרי המילוי ככל שנדרש בהם צורך:

  1. השתמשו בחומר שנועד לביצוע עבודת הצבע הרצויה.
  2. בצביעת מתכת, השתמשו בצבע שאינו דורש שכבת בסיס ואינו מצריך את הסרת החלודה אם קיימת.
  3. בצביעת פנים של דירות ומשרדים השתמשו בצבע אקרילי איכותי.
  4. בצביעה חיצונית של מבנים היעזרו בצבע גמיש שמונע הופעת סדקים ומגן מפני חדירת מים.
  5. אם צריך להשתמש בצבעי שמן, העדיפו צבעים על בסיס מים שנחשבים להרבה יותר ידידותיים וכאלה שמדיפים פחות ריח.
  6. את חומרי המילוי והתיקון ככל שיש צורך, חשוב להתאים לסוג המשטח.

להכין את התשתית

להכנת התשתית יש חשיבות מאוד גבוהה ואף על פי שרבים קצרי רוח כדי לראות איך הצבע "יושב" על המשטח, עבודת הכנה היא חלק בלתי נפרד מהצביעה ויש שיאמרו שאפילו חשובה יותר. נקו את המשטח שמיועד לצביעה והסירו חלקים רופפים, השתמשו בצבע יסוד אם נדרש והמתינו מספיק זמן לייבוש מלא של חומרי המילוי וצבע הבסיס אם עשיתם בהם שימוש.

לעבוד באופן מסודר ונקי

עבודה מסודרת היא תנאי הכרחי להשיג תוצאות טובות תוך הימנעות מנזק היקפי של לכלוך. הכינו את אזור העבודה כך שיהיה לכם נוח לעבוד ומצד שני, היעזרו באביזרים כמו קרטונים, ניילונים וסרטי הדבקה עבים על מנת למנוע לכלוך של צבע במקומות שאינם מיועדים לצביעה.

הקפידו על עבודה בטיחותית

עבודות צבע רבות מלוות בטיפוס על סולמות, שיוף קירות ועוד פעולות שמלוות בסכנות בטיחותיות כמו נפילה או נשימת אבק. הקפידו להיעזר באביזרי בטיחות ככל שנדרש לרבות מסיכות עם סנן, סולם תקין ומתאים וכיוצא בזה.

האם כדאי לבצע עבודות צבע לבד?

מגוון הסוגים של עבודות הצבע כמעט אינסופי ומה שמייחד את חלקן הוא היכולת לבצע אותן באופן עצמאי בלי להזדקק לאיש מקצוע. באופן כללי, ניתן ומומלץ לבצע עבודות רבות באופן עצמאי ולחסוך את העלויות של הצבעי אך לפני כן חשוב לוודא שאתם יודעים איך להתחיל ולסיים את העבודה, שיש לכם ניסיון בביצוע עבודות דומות ואת הזמן הפנוי הדרוש להשלמת עבודת הצבע.

אם מנגד יש לכם ספקות, עדיף להזמין צבעי מומלץ שיעשה את העבודה באופן הנדרש.