כיצד להתאים סילר לתשתית?

כיצד להתאים סילר לתשתית?

איטום היא פעולה הנדרשת במבנים וחללים רבים בעת הבנייה או השיפוץ כאשר קיימים מגוון חומרי איטום וביניהם גם הסילר.
סילר נועד להגן על משטחים מסוגים שונים בפני חדירת מים, מזהמים, כימיקלים למיניהם וליצור חציצה בין חוץ לפנים, כמו למשל, בחיפוי קירות ואפילו גגות, רצפות ועוד תשתיות זאת כדי למנוע פגיעה במשטח ולמנוע נזקים עתידיים וכן לשקם היטב את המשטח המעובד.
בבחירת סילר חשוב להתייחס לדגשים שונים, כמו למשל, לחברה המייצרת או המשווקת את הסילר שתהיה חברה מובילה בענף המחזיקה במוצרי איכות העומדים בתקנים המחמירים ביותר. בנוסף, יש לשים לב להוראות היישום שעשויות לכלול אזהרות שונות, לדוגמא לגבי הלבוש והציוד שיש להשתמש בהם לצורך ביצוע הפעולה וכן מאיזה מרחק יש לבצע את היישום ובאילו תנאים (למשל, לאחר ייבוש וניקוי המשטח) ומה נדרש לאחר שבוצע היישום בסילר על מנת להשיג את התוצאה האופטימאלית בשימוש עם חומר זה.

פרט חשוב המשפיע על אפקט הסילר ותפקודו קשור להתאמה בין סוג הסילר לתשתיות הייעודית, שכן אי התאמה עשויה לגרום נזק – על תשתית מעץ ניישם סילר לעץ ולא סילר לבטון למשל, מה שיכול לפגוע ולהרוס את המשטח המקורי. לפניכם מספר הנחיות חשובות בנוגע לסוגי סילר הקיימים בשוק ושימוש אפקטיבי בכל אחד מהם:

בטון שווה המון
סוג נפוץ של חומר הגנה מתאים לבטון, תשתית פופולארית במיוחד שאף היא סופגת במרוצת השנים או יש לחזק בפני תנאי מזג האוויר השונים. סילר לבטון לרוב מבוסס על שרפים וממסים אורגנים ומתאים לסוגים שונים של אבני בטון כמו קירות מבטון או אבני אקרשטיין ומטרתו היא להעניק עמידות גבוהה בפני שחיקה, כתמים, נזקי כלורידים והוא אידיאלי ליישומים בפנים ובחוץ, עמידות בפני קרני UV. חשוב בבחירת חומר מסוג זה לבדוק שהוא ניתן לגוון, בעל חדירה טובה לעומק של התשתית, אינו מצהיב עם הזמן וכמובן ליישם על פי ההוראות. בנוסף, ישנם סילרים לבטון בעלי אפקט מבריק שלרוב מתפקד כשכבת הגנה מפני גרפיטי ומונע את חדירת הגרפיטי אל תוך הבטון וקל להסיר את הגרפיטי עליו. 

לשקם את האבן בצורה אפקטיבית
פעולת השיקום חשובה מאוד כדי למנוע נזקים וכאן נכנס סילר לתמונה המתאים לשיקום של אבנים מתפוררות. חומר מגן מסוג זה הינו על בסיס מינרלי והוא מגן על תשתיות מינרליות מפני שחיקה מכאנית, כימית וביולוגית בין אם מדובר באבנים מסוגים שונים כמו חברונית או חלילה והן אם מדובר בשיש וייעודי לשימור והקשחת התשתית בשחיקה ובלאי. היתרון הוא שחומר זה מתאים ליישום על קירות ורצפות, עמיד בפני UV ואינו מכיל רכיבים שעשויים להזיק לבניין ולאבן וחודר היטב לתשתית ומשפר את ההגנה מפני חומצות ואף ממזער את נזקי הבלאי ואינו מושך אבק או לכלוך. 

לכל תשתית ולכל צורך
כיום יש גם סילרים שמתאימים לסביבה ימית ועמידים בפני רטיבות אותו ניתן ליישם על תשתיות כמו בטון, אבני גיר, גרניט, שיש ואריחים סופגים כאשר חומר זה נועד לבצע איטום של תשתיות מינרליות נגד מים או רטיבות והוא שקוף כך שלאחר היישום לא רואים את הסילר על פני המשטח.
בנוסף, קיים סילר מגן חזיתות שייעודי לחזיתות החשופות לשמנים ואבק בו משתמשים כבר בשלב הבנייה על מנת להגן על האריחים מפני חדירת לכלוך. השלמת העמידות, כדאי להשתמש גם בסילר לרובה אקרילית המבצע איטום בפני נוזלים והצטברות עובש ומפחית תחזוקה לאורך השנים.
בעת השימוש בחומרים השונים יש להתייחס גם לסוג שיטת היישום המומלצת כמו הברשה, ניגוב או רולר לקבלת התוצאה הטובה ביותר.