כל מה שצריך לדעת על השקעה בזהב

כל מה שצריך לדעת על השקעה בזהב

המתכת היקרה בעולם נחשבת לאפיק השקעה אטרקטיבי. מסחר בזהב אפשרי במגוון ווריאציות ונחשב כתעודת ביטוח לתקופות משבר. למעשה, בזמנים של טלטלות בשווקים שוויו של הזהב היה במגמת עלייה בהשוואה לאופציות אחרות. מה יש בזהב שמעניק לו יתרונות בהשקעות ומהן הדרכים המובילות בהשקעה בזהב?

השקעה ששווה זהב
הייחוד של הזהב הופך אותו לכה יקר ערך. מדובר במשאב טבע מוגבל על פני כדור הארץ ומכאן גם הבידול שלו. בנוסף, הוא ניחן בעמידות גבוהה כך שהוא שומר על הערך הגבוה שלו לאורך זמן. זהב הוא גם מוצר פיזי מוחשי בו ניתן לסחור במגוון דרכים ואפשר כמובן להמתין למומנטום הנכון – העלאת ערך בשוק – על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל של הזהב.
יתרונות נוספים שמייחדים את הזהב הוא שהחזקה של זהב כשלעצמה אינה כרוכה בסיכון, הרכישה והמכירה של הזהב מהירות וקלות לביצוע וההליך מתאים לכל אחד בכל מקום בעולם. שווי הזהב הוא גלובלי כך שההשקעה אינה תלוית מיקום. נתוני עבר מצביעים על כך שמחיר הזהב עולה כשיש משברים בשווקים כמו שהיה בעת משבר הסאב פריים ואחת הסיבות לכך היא שהזהב הוא גם חומר ממנו מייצרים פריטים רבים ויש לו תועלות רבות.

מה בשבילכם: תכשיט, מטבע או מטיל?
כאמור, קיימות מגוון אלטרנטיבות להשקעה בזהב. דרך פופולארית במיוחד היא באמצעות תכשיטי זהב בין אם אתם אלה שרוכשים את התכשיטים לצרכי השקעה או ירשתם תכשיטי זהב. היופי הוא שמדובר בהשקעה שניתן ליהנות ממנה תוך כדי – על ידי ענידת התכשיטים והתרומה שלהם למראה. כלומר, זוהי השקעה שימושית עוד לפני שפדיתם את ההשקעה. במקרה של תכשיטים מזהב, חשוב להבחין בהבדלים בין התכשיטים כאשר הנוסחה היא שככל שהזהב טהור יותר בתכשיט כך התכשיט שוקל יותר ושווה יותר. נהוג לציין את שווי הזהב לפי קרט – K9, K14, K18, K21, K24 וככל שיש יותר קרט, כך התכשיט שווה יותר. כמובן שיש לשקול את הזהב ולאמוד אותו באמצעי מדידה מקצועיים בחברות התכשיטים אצל יצרני התכשיטים או אצל סוחרי הזהב על מנת להבין כמה הוא שוקל ומה הקרט ויש לזכור שערך הזהב הוא גם פונקציה המושפעת משינויים בבורסה העולמית.
אלטרנטיבה נוספת היא רכישת מטבעות זהב. בענף מורכב זה מתייחסים למטבעות זהב בוליונים ומטבעות זהב המיועדים לאספנים. המדד שלהם שונה, כיוון שמטבעות לאספנים נמדדים בשווי המכונה נומיסמאטי ואילו מטבעות בוליונים נמדדים על פי אחוז טוהר הזהב ומשקלו. בכל מקרה, יש להחליט אילו מטבעות לרכוש ומהיכן ולקחת בחשבון שרכישת מטבעות מחו"ל עשויה להיות כרוכה בפרמיה שתייקר את הרכישה וזה עוד לפני שלקחתם בשקלול ענייני ביטוח ועלויות שילוח ארצה ממדינה אחרת.
יש אנשים בשוק ההשקעות הבוחרים בכלל להשקיע בזהב באמצעות מטילי זהב ואלה מגיעים במגוון גדלים ומשקלים, לרוב בטווח שבין 10-100 גרם. מטיל זהב איכותי מגיע עם הטבעת תו האיכות הבינלאומי Proof. כמו תכשיטי זהב, גם שווי הזהב של המטילים נקבע על פי השווי הבורסאי העולמי. את אחוזי הזהב הטהור מתרגמים לקרט כמו בתכשיטים.

כשמשקיעים פונים למומחים
בחרו את האופציה המועדפת עליכם להשקעה בזהב והחליטו על הטיימינג למכירה. חשוב לבחור היטב למי מוכרים בין אם חברת תכשיטים או חברה הסוחרת בזהב ואפילו לבנק. יש לוודא שאתם מקבלים את השווי על פי שווי הבורסה העולמי ובאמצעי התשלום המועדף עליכם. הקפידו שהזהב שלכם נמדד באמצעי השקילה והמדידה המקצועיים והמתקדמים בשוק על מנת שתפיקו מהעסקה את השווי המקסימלי.