מיהו טכנאי גז מוסמך?

מיהו טכנאי גז מוסמך?

לא אחת אנחנו מתפתים לבצע תיקונים או התקנות באופן עצמאי. ההוראות הברורות הן במקרה של עבודה עם מערכת הגז, לפנות לטכנאי מוסמך שידע להתעסק עם הגז הנפיץ והדליק הזה בצורה נכונה ובטוחה. בבואנו לקבל שירות של טכנאי גז מקצועי, אנחנו שואלים את עצמנו לא פעם מיהו טכנאי גז מוסמך? ואיך נוכל לדעת שהוא אכן מקצועי ומבצע את עבודתו כמו שצריך. למעשה טכנאי הגז עוברים הכשרה ומקבלים רישיון לעסוק בתחום מטעם משרד התשתיות הלאומיות ומנהל הגז והדלק. יחד עם זאת חשוב שתדעו כי ישנן שתי רמות של טכנאים, טכנאי רמה 1 וטכנאי רמה 2, שעבר הכשרות מתקדמות יותר בתחום. למעשה טכנאי רמה 1 מוסמך לתקן כל תקלה הקשורה למערכת הגז בתוך הבית, כולל טיפול בנקודות השונות. במידה ואתם זקוקים לטיפול במערכת הגז הכללית החיצונית של המבנה, או מיכלי גז מרובים וצוברי גז, עליכם לוודא שאתם מזמינים טכנאי גז רמה 2.

התקנה של נקודת גז בצורה נכונה

כל טכנאי גז מקצועי מחויב להתקין את מערכת הגז על פי ההוראות בתקן 158, שנקבע על ידי מכון התקנים הישראלי. אז איך למעשה מבצעים התקנה של נקודת גז בצורה נכונה ותקינה? ישנם 4 תנאים חשובים שצריכים להתקיים:

  • הקפדה על צנרת העשויה נחושת או צינורות שמתאימים ללחץ הגז בדירה, לטובת העברה של הגז מהבלונים החיצוניים אל מערכת הגז המרכזית של הבית.
  • בלון הגז חייב להיות ממוקם באזור חיצוני על מנת לשמור על בטיחות השוהים בדירה במקרה של דליפת גז מסוכנת.
  • הקפדה על צינור גומי תקין וללא פגמים המוליך גז מברז הגז המרכזי של הבית או הדירה אל הכיריים הביתיות, עליו חייב להופיע הכיתוב גפ”מ.
  • ולבסוף הקפדה על מיקום של ברז הגז בבית במקום תקין על פי התנאים הבאים: עליו להיות במרחק של 50 סמ׳ ויותר מנקודת חשמל, הברז תמיד יותקן מתחת לגובה הלהבות, הנגישות לפתיחה וסגירה של הברז צריכה להיות נוחה, והמרחק של הברז חייב להיות לכל היותר עד 3 מטרים ממכשיר הגז עצמו.

איך ניתן לאתר לקויות בשירות של הטכנאי?

כאמור, תפקידו המקצועי של טכנאי הגז הוא להתקין את מערכת הגז אצלנו בבית בצורה תקינה ובטיחותית, ולטפל בדליפות ותקלות שונות. רק חברות גז בעלות רישיון ממשרד התמ"ת יכולות לספק לנו גז. כמו בכל תחום, גם כאן ישנם טכנאים פחות מקצועיים, אז הנה לכם כמה דרכים טובות לנסות ולאתר אותם: אם נתקלתם במקרה בו הותקן לכם בלון חצי מלא, יתכן שמדובר בטכנאי שמנסה לרמות אתכם בתשלום ולגבות תשלום על מיכל גז מלא. בנוסף, אם איתרתם על בלון הגז עצמו חלודה, עליכם לחשוד כי אולי מדובר בבלון גז יד שניה, וישן. טכנאים פחות מקצועיים יאספו בלונים ישנים, ימלאו אותם במילוי חוזר, וינסו למכור לכם אותם כאילו היו חדשים.