שמאי רכוש או שמאי מקרקעין – מה בכלל ההבדל?

שמאי רכוש או שמאי מקרקעין – מה בכלל ההבדל?

אם תשאלו אנשים שאתם מכירים, רובכם כלל לא ידעו לומר מתי מתחיל תפקידו של שמאי הרכוש ומתי מסתיים תפקידו של שמאי המקרקעין. במקרה הגרוע, רובם אפילו יטענו שמדובר באותו המומחה וזאת בשל הבנה שגויה שלפיה "רכוש" מוגדר גם כנכס. אמנם נכס הוא רכוש בענפים אחרים כמו משכנתאות וביטוח, אך בעולם השמאות, אלו שני ענפים שונים לחלוטין, שבכל אחד מהם מתרחשת קביעת שווי אחרת. אז מה באמת ההבדל בין שני סוגי השמאות ומתי תצטרכו אותן? 

ענף השמאות התקיים מאז ומתמיד

הידעתם? ענף השמאות הוא בכלל מקצוע קדום למדי, שהתקיים מאז שהאדם החזיק ברכוש פרטי כלשהו. אז, בתקופות הקדומות, ראש השבט תפקד כשמאי המקומי והוא זה שהעריך את הנזקים השונים שנגרמו לרכוש בני הכפר בשל ירידת ערך, גניבה או חורבן כתוצאה מאסונות טבע. מאז מאות אלפי שנים כבר חלפו, התחום השתכלל והתפתח וכיום פונה למגוון רחב של תחומי שמאות, ביניהם גם שמאי רכוש ושמאי מקרקעין.

הבלבול שבין שמאות מקרקעין לרכוש

ניקח למשל משפחה שמתגוררת בעיר מסוימת ולבית המגורים של התרחש נזק קשה כמו רעידת אדמה או פיצוץ של בלון גז. האם היא צריכה להזמין שמאי מקרקעין שיעריך מחדש את ערכו של הבית? או שעליה להזמין בכלל שמאי רכוש שיאמוד את הנזק שנגרם לתכולה שבפנים? 

שמאי המקרקעין מתבסס על מספר היבטים מתחומי המיסוי, הכלכלה, ההנדסה והמשפטים. התחום נושק גם לראיית חשבון, מכיוון שחוקי מקרקעין שונים נמצאים גם בתקנים להערכת נכסים שמקורם ציבורי או בורסאי.

שמאי רכוש לעומת זאת, עוסק בהערכת שווי הרכוש ואומדן נזקים לרכוש כללי – למעט מקרקעין. שמאי רכוש רבים עובדים מול חברות הביטוח השונות ומתמחים בהערכת נזקים שהתרחשו למבוטחים שהגישו תביעת פיצויים. 

מתי מזמינים שמאי מקרקעין ומתי שמאי רכוש?

נחזור למשפחה שביתה נהרס על תכולתו וכעת מתלבטת איזה שמאי בדיוק היא אמורה להזמין. ובכן, הבדל משמעותי נוסף בין שני תחומי השמאות הוא בשאלה האם הנזק שנגרם הפיך, כלומר שניתן לתקן אותו. 

אם הנזק יצריך ביצוע של עבודות שלד, ריצוף מחדש וכדומה, יהיה צורך להזמין את שמאי הרכוש. אך אם נגרם לבית עצמו נזק בלתי הפיך כמו שריפה שכילתה את המבנה, שמאי מקרקעין הוא הגורם היחידי שיוכל לקבוע את ירידת הערך של שטח המקרקעין. 

דו"ח המהנדס והחשיבות שלו לדירות שנפגעו

צריך להדגיש שגם נזק הפיך וגם בלתי הפיך לנכס מסוים יצריכו קבלת חוות דעת מטעם מהנדס רישוי רשום ומוסמך. שמאי איננו מהנדס בהכשרתו ולכן חוות הדעת שלו לא תתאים כראיה משפטית לעניין ירידת הערך. מסיבה זו, לעתים יהיה צורך להזמין שמאי רכוש בלבד לעניין קביעת הנזק שנגרם למיטלטלין (כמו טלוויזיה, פינת הישיבה, מטבח וכו') ואילו שמאות המקרקעין עצמה מתייתרת. 

רק המהנדס הוא זה שמסוגל לקבוע האם ליקוי מסוים הוא אכן בר תיקון וגם להעריך את מסוגלות התיקון ועלויותיו. בהתאם לקביעת המהנדס, ניתן להסיק מהו סוג השמאות הנדרש, כאשר השמאי מפיק דו"ח שמתבסס על ירידת ערך או היקף הנזק מבחינה כלכלית. בנוסף, שמאי רכוש מבצע אומדן של כל רכוש אפשרי כמו תכולה המשמשת עסק או חנות, ציוד משרדי, ציוד מחשבים, כיתות לימוד ועוד. 

בשורה התחתונה

שמאות רכוש היא תחום שלם בתוך ענף השמאות, שמתבסס על אומדן והערכה של רכוש אישי או עסקי שנמצא בתוך מבנה מסוים. לעומתו, שמאות מקרקעין מתייחסת לנכס עצמו ולשווי ערכו. אם ביתכם נפגע או ניזוק, מומלץ קודם לדרוש את דו"ח המהנדס ולהבין מיהו השמאי המתאים שיעזור לכם לתבוע ולקבל את סכום הפיצויים המיטבי.