תשלום כופר לרשות המיסים

תשלום כופר לרשות המיסים

ההתנהלות מול רשות המיסים עשויה להיות מורכבת וטעויות עלולות לעלות ביוקר. עברייני מס עשויים לעמוד בפני אישום פלילי, לשלם קנסות גבוהים ואף להישלח לכלא. חשוב להכיר מקרוב את עולם המיסוי ולדעת היכן חוצה הגבול ומה נחשב לעבירת מס.
בפועל קיימים שני סוגים של עבירות מס: עבירת מס טכנית ועבירת מס מהותית כאשר עבירה טכנית היא לרוב עבירה שנבעה מחוסר תשומת לב בעוד עבירת מס מהותית נעשה במזיד, על מנת לחמוק ולהשתמט מתשלום מס.
מי שמואשם בעבירת מס חמורה עשוי לעמוד למשפט פלילי, אבל לפני שזה קורה כדאי לבדוק עם עו"ד מומחה בתחום המיסים אפשרות להמיר משפט פלילי בתשלום כספי. הכוונה היא לתשלום כופר לרשות המיסים – תשלום בעד הפסקת התהליכים המשפטיים ושמהווה אלטרנטיבה לשלם במקום לעמוד בפני אישום פלילי. דהיינו: תשלום הכופר מהווה אלטרנטיבה לדין פלילי.
רבים הצליחו להיחלץ מאישום פלילי במקרים שונים כמו אי דיווח על חשבונות בנק בחו"ל, התחמקות מתשלומי מע"מ ועוד. 

מה תפקידה של וועדת הכופר?
כופר מס אינו תחליף לתשלום לרשות המיסים על הנדרש במס על פי חוק אלא תוספת וכפוף לאישור הועדה של רשות המיסים. וועדת הכופר היא זו שאחראית לקבוע אם לאשר או לסרב לכופר המס. קיימות וועדות כופר מסוגים שונים, כל אחת וההתמחויות שלה, כגון וועדת כופר המתמחה במע"מ, מכס ומס קנייה ואחרת במיסוי מקרקעין וכדומה. 

מי יכול להיחלץ מתסבוכת הודות לכופר מס וכמה זה עולה?
מי שבחור במסלול של הליך תשלום כופר הוא חשוד בעבירת מס חמורה כיוון שמי שאינו חשוד בעבירת מס חמורה יכול לפנות להליך אלטרנטיבי של המרה בקנס מנהלי.
ההיתר להחליף אישום פלילי בתשלום כופר לרשות המיסים תלוי בכל מקרה כאשר בין היתר מתייחסים לסוג העבירה וחומרתה ומידת מעורבותו של החשוד בביצוע העבירה, בני משפחה התלויים בחשוד, רקע פלילי במידה וקיים ומצבו האישי, כמו גם עניין הציבור בהעמדה לדין וכדומה – אין שיקולים ידועים מראש אך אלה לרוב השיקולים והנסיבות המסוימות אשר נבחנים במסגרת הדיונים בנוגע אם יופסק ההליך והמרת החשדות או האישום בתשלום כספי.
העלות משתנה לפי הפקודות השונות, כך למשל, בחוק המע"מ ובחוק מס קנייה הוועדה עשויה לפסוק עד גובה הקנס המרבי בגין אותה עבירה. על פי סעיף 221, רשות המיסים יכולה לגבות בהסכמת החשוד כופר שלא יעלה על פי שניים מהקנס הגבוה ביותר שמותר להטיל בשל אותה עבירה.  

ניהול הבקשה בדרך המקצועית ביותר
בכל מקרה, תהליך תשלום כופר בעבירות מס אינו פשוט כפי שנדמה וכאן יש חשיבות למעורבות ולייצוג של עו"ד המתמחה בענייני מיסוי שיכול להגיש הבקשה כבר בתחילת החקירה בהגשת הבקשה לוועדה החוקרת אשר מעבירה את חוות דעתה בעניין לוועדת הכופר.
כמובן שיש חשיבות לניסוח של הבקשה ולמעקב אחר ההליכים על מנת לוודא שהבקשה אכן עוברת ומנוסחת בדרך כזו שיכולה להשפיע לחיוב על חוות דעתה של הוועדה החוקרת. קיימת אפשרות להגיש בקשה גם לאחר הגשת כתב אישום, אך לא מומלץ לחכות לשלב זה כיוון שהפרוצדורה מורכבת יותר.
חשוב לפנות לעו"ד בעל הניסון הנדרש להתנהלות בענייני תשלום כופר ואומנם מדובר בסוג של הודאה לכאורה במעשה, אך עו"ד בעל ניסיון יכול לסייע בחילוץ החשוד או הנאשם כך שלא יועמד לדין פלילי ולא יירשם נגדו רישום פלילי לו עשויות להיות השלכות על עסקיו וחייו של החשוד.
עו"ד המתמחה בנושא יוכל ללוות אתכם צעד אחר צעד בתהליך במטרה לסיים את האפיזודה הזו בתשלום כופר וללא אישום פלילי.